ПТГ "Васил Левски"
Професионална техническа гимназия в град Горна Оряховица
Основно меню

История

Годината е 1921. На 05 август Министерството на търговията, производството и труда издава заповед № 1227, с която се разкрива Държавно коларско училище в с. Драганово. Издръжката му през първата учебна година се поема от драгановската община, която наема помещения, заплаща отоплението им и заплатите на първите учители. През следващите години броят на постъпващите ученици непрекъснато се увеличава и Министерството отпуска средства за веществените разходи. Поради непрекъснатото разрастване на училището се налага да се търсят нова сграда и нови работилници. Това води до преместване на професионалното училище в близкия град – Горна Оряховица. Теоретичните занятия се водят в приземният етаж на старата гимназия, а обучението по производствена практика – в мазите им. През 1930 година училището се настанява в неизползваните вече панаирни палати.

На 22 октомври 1939 година с тържествен водосвет се полага основният камък на сегашната сграда на училището. Изграждането започва през 1942 година, а от 1947 година учебните занятия се водят в нея. Постепенно сградата се разширява, построяват се работилници, киносалон, библиотека, физкултурен салон, автосервиз.

През годините училището няколко пъти променя своето наименование в: Държавно коларо-железарско и автомобилно-каросерийно училище, Държавно средно механотехническо училище, Народна механотехническа гимназия, Техникум по машиностроене и уредостроене, от 1958 до 2003 година носи наименованието Техникум по механотехника, а от 2003 година – Професионална техническа гимназия “Васил Левски”.

От 1991 година патрон на училището е великият и неповторим българин – Апостолът на свободата – Васил Левски.

Гордост за ПТГ е музеят на училището. Единствен по рода си в региона. Направен с дарения на бивши възпитаници, съхраняващ историята и традициите на училището. В него се намират летописната книга и знамената на техникума.

Богат и съдържателен е училищния живот. Неведнъж възпитаници на ПТГ са завоювали първи места на общообразователни и технически олимпиади; състезания по професии; спортни състезания; изяви в областта на художествената самодейност. Гордост за ПТГ “Васил Левски” е футболният отбор, който е два пъти шампион на България и един път вице-шампион в републиканското първенство за ученици.

През 1971 година за дългогодишната му учебно-възпитателна работа и във връзка с неговата 50 годишнина техникумът е награден с орден „Кирил и Методий“ ІІ степен. За своя 75 годишен юбилей училището е удостоено с грамота и вимпел с образа на неговия патрон от Общонационалния комитет “Васил Левски”.

Гордост за ПТГ са нейните възпитаници. Стотици инженери, десетки икономисти, учители, бизнесмени, юристи, лекари, обществени дейци, специалисти в областта на машиностроенето и транспорта поеха по своя път излизайки от Професионална техническа гимназия “Васил Левски” – Горна Оряховица.

 

 

 

   Българската история е наситена не само с превратни исторически събития, но и с изключителни личности, чиито имена въплащават стремежа към свобода на цял един народ.

   Една личност изпъква с необикновената сила на своето дело и запечатва в съзнанието на всеки българин думи  като свобода, човеколюбие, патриотизъм, жертвоготовност, придавайки им ново значение с примера на своя народ.Името на този българин е Васил Левски, наречен по-късно Апостола на свободата, превърнал се в символ на българската нация. С целия си живот и героичната си смърт, той остава велик син на България

  След като решава, че манастирът не е мястото, което му отрежда животът, снема расото и се отказва от „краткото”служене на бога, поемайки по трънливия път на революционера.Тайната организация, която той създава, предлага въоръжена борба за освобождение на българите и създаване на независима държава.Левски докрай вярва в успеха на своето дело и в силите на българския народ сам да извоюва свободата си.Проповядва идеята за „чиста” и „свята” република, за държава, в която всички да бъдат свободни и равни

   Всеки българин има у себе си своя малък олтар за Левски. И един светлик пред този олтар, който угасва едва тогава, когато самият ти угаснеш! Тогава той продължава да свети у твойте потомци, защото сам ти си помогнал да бъде запален. И така от поколение на поколение, от век на век, до безкрая на времето, докато има български род.

  Днес името на този велик българин е патрон на нашето училище, което празнува своя 103 годишен юбилей. Празникът на едно училище е празник за всички прекрачили прага му. А тези ученици не са никак малко, защото ПТГ   „В. Левски” е едно от най-старите професионални училища в страната. На 5 август 1921 г . със заповед №1227 на Министерството на търговията, производството и труда се разкрива Държавно коларско училище в село Драганово. През първата година в него се обучават едва 20 ученици.Постепенно училището се разраства, налага се да се търсят нови сгради и работилници. Расте и броят на учениците и това води до преместване на професионалното училище в близкия град Горна Оряховица.

На 22 октомври 1939 г. с тържествен водосвет се полага основния камък на сегашната сграда, а от 1947 г. учебните занятия се провеждат в нея.

  През годините училището променя няколко пъти своето наименование:Държавно коларо-железарско и автомобилно-каросерийно училище, Народна механотехническа гимназия, Техникум по машиностроене и уредостроене, Техникум по механотехника

    От 1991 г . днешната ПТГ носи името на Васил Левски. Макар имената да са различни, същността е една и съща-стремеж към една много добра професионална подготовка на учениците.

    Специалностите, които се изучават също се променят през годините, съобразно изискванията на пазара на труда. С най-голям приоритет сега  е специалността „Автотранспортна техника“

  Днес ние, потомците на онези, които откриха и построиха  училището, достойни продължители на просветното им дело, честваме 103  му годишнина. Претърпяла много метаморфози, ПТГ винаги е била средище на духовна култура, изграждала е личности, които разнасят славата на училището у нас и зад пределите на страната.

   През своето дълголетно съществуване нашата гимназия е дала образование на хиляди от града и областта-достойни хора на труда, научни работници, инженери, лекари, учители.  Много от тях са преуспели бизнесмени, мениджъри в най-големите машиностроителни фирми в областта, хора с високи професионални компетенции, търсени и ценени.

   Днес училището е с утвърден авторитет в Общината и района, средище за развитието на науката и културата. Безспорно при нас учат добри, умни и талантливи ученици. Те са нашата радост и гордост . Нашата вяра и надежда.

   Въпреки трудностите, днес ние работим всеотдайно и упорито, за да сме достойни за името на нашия патрон.Защото в българската история няма по  чиста, по-обичана, по - обединяваща личност от Васил Левски.И ако поне малко у всеки от нас има от неговата смелост, мъжество и човечност, ние ще бъдем по-силни, по-можещи, по-добри.